Güncel Haberler

Bakan Tekin’den ‘yıl sonu’ değerlendirmesinde ‘mezuniyet’ savunması: ‘Bir tane olumsuzluğu bu kadar gündem yapacağınıza…’ – Son Dakika Türkiye Haberleri

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Etimesgut Şehit Yasin Kendircioğlu Ortaokulu'ndaki yılsonu etkinliklerine katıldı. Okul bahçesinde düzenlenen “Yıl Sonu Etkinlikleri Haftası” etkinliklerine katılan Bakan Tekin, 6. Sınıf öğrencilerine yönelik düzenlenen karne dağıtım törenine katıldı.

Tekin, öğrencilerle hatıra fotoğrafı çektirdi ve okul bahçesinde İstiklal Marşı töreninin ardından basın toplantısı düzenledi. 180 günlük eğitim-öğretim yılının tamamlandığını belirten Bakan Tekin, “Şu anda 86 milyon insanın tamamı bu heyecanı yaşıyor, şimdiden herkese güzel, sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir bayram geçirmelerini diliyorum.” tatil döneminde. Çocuklarımızın yıl boyunca yorulmadan geçirmelerini istiyoruz.” “Tatil dönemini kaydettikleri ilerlemeyi kaybetmeden geçirmelerini istiyoruz, umarım bol bol kitap okurlar ve okuduklarını da yazarlar, yazarlar ve yapmaya çalışırlar. yaz” dedi.

'BİRÇOK GÜNDEM YAPIN…'

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Tekin, İstanbul Gebze'deki bir lisede okuyan kız öğrencilerin kıyafetleri uygun olmadığı için mezuniyet törenine alınmadığı iddiasına ilişkin şunları söyledi: “76 bin okulumuz var, 1 milyon 100 okulumuz var. Bu 76 bin okulun yöneticilerini, müdürlerini ve müdür yardımcılarını da eklersek, 100 binin üzerinde eğitim kurumu yöneticimiz var, buna çok üzülüyorum, gerçekten rahatsız oluyorum ve mutsuz oluyorum, haftada bir gün, Bu kadar büyük bir ailenin emeklerinin takdir edildiği ve onlara teşekkür etmemiz gereken, tüm bu emekleri gizleyen ve tartışmaları başka bir şeye dönüştüren bu durumdan mutsuzum. Medyadan, siyasetten ve sivil toplum kuruluşlarından da bir ricam var: Bu kadar büyük bir ailede tek bir olumsuzluğu yakıcı bir mesele haline getirmek yerine, burada bulunan öğretmen arkadaşlarımızın bu süreçte gösterdikleri fedakarlıklara aynı samimiyetle aracılık etmenizi isterim. yıl. ve çaba sarf edelim ki onlara olan şükran borcumuzu böylece ödeyebilelim. dedi.

Bakan Tekin, Gebze'deki kazanın kotalardan dolayı meydana geldiğini belirterek, şunları söyledi:

“Etkinliğin başında okul müdürü öğrencilere mezuniyet töreninin yapılacağı alanın büyüklüğü kadar kontenjan veriyor. Burada da bir form var, her öğrenciye 4 kontenjan veriyor ve soruyor: “Kim? ” bizimle gel?” “Başlangıçta isimleri listede olmayan öğrenci arkadaşlarımız listedekilerin iki katı kadar misafirle gelmek isteyince müdür doğal olarak 'Bu listedeki isimlerden yola çıkarak bir organizasyon düzenledik' dedi. Önce listedeki isimleri, yer olursa sizi de getiririz'' diyerek tartışma başladı. Olayın ortaya çıkması üzerine İlçe Milli Eğitim Müdürümüz 7-8 dakika içerisinde olay yerine ulaşarak sorunu çözüyor ve çocuklarımızın mezuniyet törenine katılmasını sağlıyor. Olayın yönetilemez boyutlara ulaşması üzerine müdürümüzün 'uzlaşma beyanı' dediği olay “Mezuniyet törenleri ve benzeri etkinlikleri bu bağlamda değerlendirmek doğru değil. Aslında İlçe Milli Eğitim Müdürümüz de sorunu çözüyor. varış.”

Bakan Tekin, bu olayların yaşanmasını istemediklerini vurgulayarak, şöyle konuştu: “Bu konuda ihmalkar ve hatalı davranan kişiler hakkında Bakanlık olarak gerekli işlem ve soruşturmaları yapacağız.”

'devamsızlığın bağışlanmasını dikkate almıyoruz'

9. sınıflarda sınıf tekrarına dönüşe ilişkin değerlendirme yapan Bakan Yusuf Tekin, “Şu anda okullarımızda bu konuyla ilgili işlemler tamamlanmadı. Karne sürecinin tamamlanması, süreçlerin tamamlanacağı anlamına gelmiyor” dedi. Okullarımızda bu anlamda telafi edici veriler tatil sonrasında netleşecek ve genel olarak marjinal bir durumla karşı karşıya kalmıyoruz. Bu nedenle öğretmen arkadaşlarımızın katılımıyla her ay yıllık toplantıların tekrarını yeniden gündeme getirdik. Türkiye'nin her yerinden gelenlerin “Bunlar itibarlarının korunması için alınması gereken tedbirlerdir” dedi.

Öğrenci devamı konusuna büyük önem verdiklerini belirten Tekin, şöyle konuştu: “Çocuklarımızın üniversiteye hazırlık konusunda en çok yararlanabilecekleri yerin okullarımız ve öğretmenlerimiz olduğuna inanıyoruz. Çocuklarımız devamsızlık yapıyor ve gizli kurslarda eğitim alıyor. , yasa dışı eğitim veren kurslarda ya da çok farklı yapılar tarafından eğitim-öğretim adı altında düzenlenen kurslarda ÖSYM ile sınava hazırlık kurslarının çok sağlıklı bir süreç almasını istemiyoruz. ÖSYM başkanımızla da görüştük. Çocuklarımızın bu süreci dışarıda değil okulda tamamlaması “Bu da devamla ilgili aldığımız kararın önemli bir nedeniydi. Daha önce de söylediğim gibi katılımla ilgili herhangi bir af veya benzeri bir uygulama yapma niyetimiz yok” dedi.

'YASAL DÜZENLEMEYİ DOĞRU BULMUYORUM'

Özel sektördeki öğretmenlerin temel maaş taleplerine de değinen Bakan Tekin, şunları söyledi: “Pandemi sonrasında ortaya çıkan koşullar nedeniyle hepsini şüphe altında bırakmıyoruz ancak bazı özel okulların çalıştırdıkları öğretmenlere maaş ödediği bilgisini aldık. Kendi içlerinde hak ettiklerinden daha düşük maaş alıyorlardı. Yaz aylarında yaptığımız görüşmelerde pandemi koşulları nedeniyle özel okulların artık bittiğini, bazı önlemler aldığımızı söyledik. “Ben öyle düşünmüyorum. Özel okul sahiplerinin de bu anlaşmaya uyacağını düşünüyorum. Öğretmen arkadaşlarımız bizden gerekli talebi yaparsa, özel okul gruplarıyla görüşüp, etkilenen okullarla gerekli toplantıları yapacağız. Herhangi bir şikayete maruz kalmamalarını ve hak ettikleri kadro haklarını almalarını diliyorum” dedi.

'ELEŞTİRİLERİN ÇOK DOĞRU OLMADIĞINI GÖRECEKSİNİZ'

Yeni müfredat ders kitaplarından laiklik ve Atatürk'ün alındığı yönündeki suçlamalara değinen Bakan Yusuf Tekin, “Medyada tartışmak yerine nerede sulandırıldığını, hangi konuların ele alındığını net bir şekilde bizimle paylaşsalar” dedi. Seyreltilmiş arkadaşlarımızla konuşacağız. Eğer seyreltme derken kastettikleri müfredattan çıkarmaksa 12+ katılmıyorum “1 yani 13 yıllık eğitim sürecinin geldiği gerçeklikten yola çıktığımızda. gözden geçirildi. Yukarıdan aşağıya doğru bazı sonuçlar farklı sınıflara taşınmışsa bu eleştirilerin çok da kesin olmadığını göreceksiniz” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu