Güncel Haberler

Hindistan’da altı hafta sürecek genel seçim 19 Nisan’da başlıyor

Hindistan Başbakanı Narendra Modi seçimi kazanırsa, ülkenin bağımsızlık kahramanı ve ilk başbakanı Jawaharlal Nehru’dan sonra üst üste üçüncü kez başbakan olan ikinci kişi olacak.

REKLAM

Hindistan, 6 hafta sürecek genel seçimlerin 19 Nisan’da başlayacağını ve sonuçların 4 Haziran’da açıklanacağını duyurdu.

Anketlerin çoğu, Başbakan Narendra Modi ve üçüncü dönem için yarışan Hindu milliyetçisi Bharatiya Janata Partisi’nin zaferle çıkacağını gösteriyor.

970 milyondan fazla seçmen, beş yıllık bir dönem için Parlamentonun alt meclisine 543 üye seçecek.

Oylama süreci, oyların farklı eyaletlerde farklı zamanlarda kullanıldığı yedi aşamaya bölünecek. Kademeli oylama süreci, hükümetin şiddeti önlemek için on binlerce askeri görevlendirmesine ve seçim yetkilileri ile oylama makinelerini nakletmesine olanak tanıyor.

Üst üste üçüncü kez seçilmek isteyen Modi’ye 20’den fazla partiden oluşan muhalefet bloğu karşı çıkacak.

Bağımsız Seçim Komisyonu başkanı Rajiv Kumar, Hindistan gazetecilerine verdiği demeçte, “Bir ulus olarak, Hintlilerin iradelerini bir kez daha birlikte ifade edecekleri seçim demokrasisine olan bağlılığımızı yineleyeceğimiz değerli bir anda size sesleniyoruz.”

“Demokrasiyi diktatörlükten kurtarmak için son şans”

Muhalefet, Modi’nin partisinin zaferinin Hindistan’ın laik, demokratik bir ulus olarak statüsünü tehdit edebileceğini savunuyor.

Kongre Başkanı Mallikarjun Kharge, “Bu belki de demokrasiyi ve anayasamızı diktatörlükten kurtarmak için son şansımız olacak. Biz Hindistan halkı olarak nefrete, yağmaya, işsizliğe, artan fiyatlara ve baskıya karşı birlikte mücadele edeceğiz” dedi. . söz konusu.

Analistler, seçimin ülkeyi laik bir demokrasiden açıkça Hindu ulusuna dönüştürmeye çalışan Modi’yi Hindistan’ın en önemli ve kalıcı liderlerinden biri yapacağını söylüyor.

Hindistan’da çok partili seçim sistemi uygulanıyor ve en çok oyu alan aday kazanıyor.

Seçimlerden önce Modi ülkeyi dolaşıyor, yeni projelerin açılışını yapıyor ve seçmenlerle buluşuyor.

73 yaşındaki Modi, ilk kez 2014 yılında ekonomik kalkınma vaatleriyle iktidara gelmişti. Modi o zamandan beri giderek daha popüler hale geldi ve Hindistan’ın laik köklerini zayıflattı, ancak ülkenin çoğunluktaki Hindu nüfusu arasında destek buldu.

Eleştirmenler, Modi’nin neredeyse on yıl süren iktidarına, Hindu milliyetçilerinin ülkedeki azınlıklara, özellikle de Müslümanlara yönelik saldırılarının ve muhalefet ile medya özgürlüğüne ayrılan alanın daralmasının damgasını vurduğunu söylüyor.

Modi, kazanması halinde Hindistan’ın bağımsızlık kahramanı ve ilk başbakanı Jawaharlal Nehru’dan sonra üst üste üçüncü kez başbakan olan ikinci kişi olacak.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu