Güncel Haberler

İran’da seçimler ikinci tura kaldı: Türk aday Mesud Pezeşkiyan yüzde 50’yi aşamadı

İran'da 14'üncü cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Türk asıllı aday Mesut Pezeşkiyan, muhafazakar aday Said Celili'ye üstünlük sağlamaya devam ediyor. Oyların yüzde 43,5'ini alan Pezeşkiyan'ı yüzde 37,7 oyla Celili takip ediyor.

TÜRK ADAYI ÖNDE

İran İçişleri Bakanlığı Seçim Merkezi Sözcüsü Muhsin İslami, gece yarısı sandıkların açılmasından bu yana 14 milyon 70 bin 642 oy sayıldığını açıkladı. Oy dağılımına bakıldığında Pezeşkiyan 5 milyon 955 bin 781 oy alarak yüzde 43,5 ile yarışta önde gidiyor.

w

Onu şu ana kadar sayılan oyların 5 milyon 560 bin 321'ini yüzde 37,7 ile toplayan Celili takip ediyor.

Üçüncü sırada yüzde 13,4 oyla Muhammed Bakır Kalibaf, yüzde 0,8 oyla Mustafa Purmuhammedi dördüncü sırada yer alıyor.

P

50+1 OY KURALI

Adayların ilk turda seçilebilmesi için oyların yüzde 50+1'ini alması gerekiyor.

Q

İlk turda hiçbir aday %50+1'den fazla oy alamazsa en çok oyu alan 2 aday ikinci tura yükselecek ve 5 Temmuz'da yapılacak ikinci turun galibi 9. Cumhurbaşkanı olacak. . Ülkenin.

MESUD PEZEŞKİYAN KİMDİR?

Bu da Mesut Pezeşkiyan'ın Türk, Kürt ve Belucilerin yoğunlaştığı bölgelerde diğer adaylardan daha yüksek oy aldığını gösteriyor. Başkent Tahran'da düzenlenen bir konferansta konuşan Mesut Pezeşkiyan, “Hayatımda oy almak için hiçbir zaman yalan söylemedim ve hiçbir zaman yanlış slogan atmadım.”

1

Pezeshkiyan, “Haklara ve adalete inanıyorum. Kadınların, mezheplerin ve etnik kökenlerin hakları benim için önemlidir. Erkek, kadın, Türk, Kürt veya Beluci olmaları umurumda değil.” dedi. Anketlere göre İran'da ilk kez bir Türk cumhurbaşkanı görev yapacak.

ANKET SONUÇLARI

İran'da yapılan kamuoyu yoklamasında, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde reformcu aday Pezeşkiyan yüzde 33,1 ile birinci, Celili yüzde 28,8 ile ikinci, diğer muhafazakar aday Kalibaf ise yüzde 19,1 ile üçüncü oldu.

peze

Saat 18.00'de sona ereceği açıklanan Cumhurbaşkanlığı seçimi için oy verme işlemleri önce saat 20.00'ye, ardından 22.00'ye ve son olarak gece yarısına kadar uzatıldı.

2

ESKİ BAŞKAN HELİKOPTER KAZASINDA HAYATINI KAYBETTİ

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin 19 Mayıs'ta helikopter kazasında hayatını kaybetmesinin ardından Anayasayı Koruyucular Konseyi, 14'üncü dönem cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 28 Haziran'da yapılmasına karar verdi.

SEÇİMLER İKİNCİ tura kaldı

İran'da cumhurbaşkanlığı seçimlerinde hiçbir aday yüzde 50'yi geçemediği için en çok oyu alan reformcu Pezeşkiyan ve muhafazakar Said Celili ikinci tura yükseldi.

Seçim komisyonunun verdiği bilgiye göre, Türk aday Mesut Pezeşkiyan 10 milyon 400 bin oy alarak yüzde 42'nin üzerinde bir yüzde elde etti.

İran'ın eski nükleer müzakerecisi aşırı muhafazakar Said Celili 9 milyon 400 bin oy aldı. Celili'nin oyu yüzde 38.

(AA)Bu içerik Doğukan Akbayır tarafından yayınlanmıştır.

Sıkmak
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Yer: Avcılar!  Otomobil yayalara çarptıYer: Avcılar! Otomobil yayalara çarptı
Bu yılanı gören herkes yolunu değiştirir!  3 metre uzunluğunda...Bu yılanı gören herkes yolunu değiştirir! 3 metre uzunluğunda…
O bölgelerde yüzenlerin dikkatine: Tehlikeli 'Rip akıntısı' alarm verdiO bölgelerde yüzenlerin dikkatine: Tehlikeli 'Rip akıntısı' alarm verdi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu