Güncel Haberler

İstanbul’da yoğun bakımları meğer bu hastalıklar dolduruyormuş! “Mevsimsel salgınlardan değil, bunlardan çekinin”

İstanbul’da artan yoğun bakım doluluk oranları soru işaretlerine yol açtı. İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, bunun beklenen bir durum olduğunu vurgulayarak, “Klinik süreçler biraz farklı olabilir. Hastalığın belirtileri biraz daha uzun sürebilir.” Memişoğlu, özellikle yaşlı vatandaşlara veya yandaş hastalıkları olanlara yönelik de bir öneride bulundu.

“HASTA KULLANICIDAN DAHA FAZLASI”

Profesör. İstanbul’da yoğun bakımların doluluk oranının yüzde 70 ila 80 arasında olduğunu söyledi. Dr. Memişoğlu, damar tıkanıklığı, kalp hastalığı veya felç gibi dolaşım sistemi bozuklukları olan hasta sayısının üst solunum yolu enfeksiyonu olan hastalara göre daha fazla olduğunu kaydetti.

“HER YIL YAŞADIĞIMIZ MEVSİM YOĞUNLUĞU”

Şunun altını çizmek gerekir ki aslında her yıl kasım, aralık, ocak ve şubat ayları üst solunum yolu enfeksiyonlarının mevsimidir. Dr. Memişoğlu, şunları söyledi: “Kapalı mekânlarda yaşamanın artması nedeniyle grip dediğimiz grip virüsüne bağlı enfeksiyonlarda mevsimsel artışların rutin olarak yaşandığı bir dönem. Aslında bu yüzyıllardır böyle. Yoğun bakım ünitelerimizi yatak sayısı ve nüfusla karşılaştırdığımızda Avrupa ve OECD’nin çok üzerinde bir kapasiteye sahibiz. Buraya başvuran hastalar sadece üst solunum yolu enfeksiyonlarından şikayetçi değil; İnme hastalarına, ameliyat sonrası hastalara, zayıflamış hastalara, ciddi diyabet hastalarına veya komadaki herhangi bir hastaya bakım sağlıyoruz. Elbette başka hastalıklar da var. Bu nedenle bu sezonlarda yoğun bakım yataklarımız ortalama yüzde 70 ila 80 oranında dolu oluyor. Yaz aylarında bu oranlar daha düşük oluyor” dedi.

Thumbs_b_c_48e5d074b1ce4e08895c2b32983f91e9

“DOLAŞIM HASTALIKLARI GRİPTEN DAHA TEHLİKELİ”

Dolaşım hastalıklarının üst solunum yolu enfeksiyonları ya da enfeksiyon hastalıklarından daha fazla ölüme yol açtığını belirten Prof. Dr. Memişoğlu, şöyle konuştu: “Bazıları buna damar hastalığı diyor, bazıları buna dolaşım hastalığı diyor; Bugün felç ve kalp krizine baktığımızda bu hastalıklardan ölüm oranları, viral enfeksiyonlara bağlı üst solunum yolu enfeksiyonlarından ölüm oranlarından çok daha yüksektir. Şu anda yoğun bakım ünitelerimizde solunum yolu hastalıklarından daha fazla bu tip hastaların takip edildiğini ve sayılarının daha fazla olduğunu görüyoruz. Elbette ki insanların kendilerini bulaşıcı hastalıklardan korumaları gerekiyor. Ancak gelişmiş veya gelişmekte olan ülkelerde en büyük sorun dolaşım hastalıkları, felç, kalp krizi ve diyabet gibi hastalıklardır ve bunlar genç işgücünde çok daha riskli hale gelmektedir.”

“ACİL DURUMA DEĞİL, AİLE HEKİMİNE GİDİN”

“Halkımızın hastalanmaması için önlem alması gerekiyor” diyen Prof. Dr. Memişoğlu, sözlerini şu uyarılarda bulunarak tamamladı:
“Kendisini hasta hissettiğinde maske kullanmasını tavsiye ediyoruz. Kapalı ortamlara girerken daha dikkatli olmaları, kırgın olmaları, yaşlı olmaları, kronik hastalıkları ya da diğer patolojileri olması; Öncelikle kapalı, kalabalık ortamlara girmemelerini, girmeleri gerekiyorsa maske kullanmalarını rica ediyoruz. Kendini iyi hissetmeyen, hafif ateşi olan veya solunum yolu enfeksiyonu belirtileri olan hastalara erken aşamada tedavi verdiğimizde etkili olabiliyoruz. Bu nedenle bu durumlarda bu vatandaşların kendilerine en yakın aile hekimlerine başvurmaları gerekmektedir. Özellikle yaşlıların veya yandaş hastalıkları olanların aile hekimine başvurması çok daha önemlidir. Çünkü erken evrelerde çok daha kolay tedavi alabiliyorlar ve hastalığı daha hafif geçirebiliyorlar. Kalabalık acil servislere gitmek yerine aile hekimine gitmeleri çok daha etkili oluyor. Ayrıca acil durumlarda öncelik her zaman kalp krizi geçiren, trafik kazası geçiren veya travma geçiren hastalara verilmelidir. Daha sonra grip vb. hastalar tedavi ediliyor. O kalabalık ortamda bir süre beklemeniz gerekecek. Sezonsal yoğunluğumuz kasım, aralık, ocak ve şubat aylarında olduğu için önümüzdeki birkaç hafta içinde yavaş yavaş azalacağını düşünüyoruz. Mart ayına kadar devam edecek ve bu sezondan sonra alerjik hastalıklara odaklanılacak” dedi.

(DHA)

Keşfetmek
ANA SAYFAYA DÖNMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN
Sosyal medyada gündem oldu!  Uyarı: Bu tuzağa dikkat!Sosyal medyada gündem oldu! Uyarı: Bu tuzağa dikkat!
Ortadoğu'da yeni kriz!  koz "Bu korkunç bir gün" O ilan etti: Ortadoğu’da yeni kriz! Trump şunu duyurdu: “Korkunç bir gün”: “Başkan olsaydım…”
İstanbul kilise saldırısıyla ilgili 2 saldırgan yakalandı!  Bakan Yerlikaya açıkladı: İstanbul kilise saldırısıyla ilgili 2 saldırgan yakalandı! Bakan Yerlikaya, “Saldırganların yabancı uyruklu ve DEAŞ üyesi olduğuna inanıyoruz.”

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu