Güncel Haberler

Mamografi taraması hayati önem taşıyor

Tıbbi Onkoloji Uzmanı Doç. Dr Ahmet Özveren, 8 kadından 1’ini etkileyen meme kanserinin erken teşhisinde önemli bir test olan mamografinin “hayat kurtarıcı” olduğunu söyledi. Özveren, Kuzey Amerika Radyoloji Derneği’nin (RSNA) 2023 yıllık toplantısında sunulan kapsamlı araştırmalarla bu gerçeğin bir kez daha gündeme getirildiğini söyledi.

Özveren, bu araştırmayı yapan doktorların tek bir mamografi bile çektirmemenin etkisini kesin olarak tespit etmeye çalıştıklarını söyledi. Bu araştırmanın bulguları hakkında bilgi veren ve Türk kadınlarını uyaran Özveren, şunları söyledi: “Araştırmacılar, 1992’den 2016’ya kadar İsveç’teki kanser merkezlerinden kadınların tarama geçmişini elde etti.

Çalışmaya toplam 36,79 meme kanseri hastası dahil edildi. Araştırmacılar, İsveç Ölüm Nedenleri Kayıt Defteri’nden elde edilen verileri kullanarak, çalışmaya dahil edilen hastalar arasında 4.564 meme kanseri ölümünü tespit etti. Davet edilen tüm tarama mamogramlarına katılan kadınların hayatta kalma oranı %80’den fazlaydı. Herhangi bir taramaya katılmayan kadınların hayatta kalma oranının %59,1 ile %77,6 arasında değiştiği belirlendi. “Beş tarama mamogramının tamamına katılan kadınların, herhangi bir tarama mamografisine katılmayan kadınlara kıyasla meme kanserinden ölme riskinde yüzde 72’lik bir azalma vardı.”

“Bu veriler mamografi taramasının hayati önemini ortaya koyuyor.”

Özveren, “Hastanın kişisel faktörlerine göre katılmayı tercih ettiği durumlarda bile meme kanserinden ölüm riskinde yüzde 66 oranında ciddi bir azalma görülüyor” diyen Özveren, şöyle konuştu: “Radyoloji Derneği toplantısında sunulan bu araştırmaya göre; Kuzey Amerika (RSNA) yıllık raporuna göre kadınların düzenli olarak taranması gerekiyor.” Kadınların mamografi çektirmesi meme kanserinden ölümleri önemli ölçüde azaltıyor. Amerikan Kanser Derneği’ne göre 45-54 yaş arası kadınların her yıl mamografi çektirmesi gerekiyor. 55 yaş ve üzeri kadınların iki yılda bir mamografiye geçebileceği veya yıllık mamografiye devam edebileceği belirtiliyor. Planlanmış tek bir mamogramın kaçırılmasının meme kanseri tanısının daha ileri düzeyde konulmasına yol açabileceği ve bunun hastanın hayatta kalma şansını önemli ölçüde etkileyebileceği konusunda uyarıda bulunuluyor. Bu veriler mamografi taramasının hayati önemini ortaya koyuyor” dedi.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu