Güncel Haberler

Murat Kurum TRT Haber’de – Son Dakika Haberleri

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Murat Kurum, TRT Haber’de Canan Yener Reçber moderatörlüğünde Star gazetesi yazarı Halime Kökçe ve iletişim yazarı Ferhat Murat’ın gündeme ilişkin sorularını yanıtlıyor.

Murat Kurum’un açıklamalarından öne çıkanlar:


“Sahadaki coşku her geçen gün artıyor”

İlk duyurulduğu günden bu yana milletimizin yanındayız, taleplerini dinledik, büyük bir heyecan yaşıyoruz ve bu coşku her geçen gün daha da artıyor. Vatandaşlarımız da bıktı, bıktı. 5 yıllık kırgınlık ve üzüntü artık umuda dönüştü. Huzurlu bir İstanbul istiyorlar. İnsanlar sorunu çözecek bir cumhurbaşkanı bekliyor. İstanbullular 31 Mart’ın gelişini sabırsızlıkla bekliyor.


“Şikayetlerin çoğu ulaşımla ilgili”

Şikayetlerin çoğu ulaşımla ilgili. Gerçekten ulaşım artık çekilmez bir çile haline geldi. İnsanlar deprem konusunda da endişeli. Olası bir depremde “Gelin evimizi dönüştürün” diye evlerinin yenilenmesini bekleyen vatandaşlar var. Taksileri duyuyoruz, sokak hayvanlarını duyuyoruz, kültür-sanat alanındaki ihtiyaçları duyuyoruz, yeşil alan eksikliği gibi birçok ihtiyacı insanlar bize anlatıyor. İnsanlar ilgi istiyor. 39 ilçenin tamamında halkın yok sayıldığı bir yönetim anlayışının olduğu belirtiliyor. Umarım bizi düşünen, sadece İstanbul’a odaklanan bir cumhurbaşkanı adayı çıkar. Diyelim ki Nisan gelecek ve herkesin yüzü gülecek.


Konut yenileme tahminleri

Yaptığınız iş referansınızdır. Vatandaşlarımız da sandıklarda bize teşekkürlerini iletiyorlar. İstanbul’da depreme hazırlık amaçlı kentsel dönüşümü tamamlayacağız. İzmir, Elazığ ve Malatya’da deprem oldu. Mahallelerimizi dönüştüreceğimizi söyledik. Sokak sokak dolaştık, günlerce orada kaldık. Teslimatlar 6 ay sonra başladı. Elazığ’a verdiğimiz sözleri tuttuk. 6 Şubat’ta vurulan illerden biri de Elazığ’dı. Bu konutlar sayesinde ölümler ve darbeler daha az oldu. Muhalefet ise “Parayı bulamazsınız, yapamazsınız, yetişemezsiniz” dedi. Kastamonu Bozkurt’ta yaşanan sel felaketinden sonra 1 yılda çalışmalarımızı tamamladık.


“Yaptığımız evlerle vatandaşlarımız huzur içinde yaşıyor.”

Ülkemizin yaşadığı felaketlerin ardından evleri hızla tamamladık. İzmir Bayraklı deprem riski yüksek bir bölge. CHP’li bir kardeşimiz, “Diyorlar ama yapamıyorsun ama söylüyorsun ve yapıyorsun” dedi. Yaptığımız evlerde vatandaşlarımız huzur içinde yaşıyor.


“Yüzyılın felaketinde sözünü tutan biri olarak İstanbul halkının karşısında duruyoruz.”

6 Şubat depreminde vatandaşlarımız orada kendileri için mücadele edenlerin olduğunu gördü. 3 ayda 11 ile gittim, zarar gören ilçelere gittim. Üzüldük, ağladık ama evlerimizin temelleri atılırken gülüşünü bir görseniz. Depremden etkilenen 11 ilde 3 ayda 180 bin konutun inşaatına başladık. Mayıs seçimlerinde milletimiz bir kez daha istihdamın ve istihdam yaratanların yanında yer aldı ve Cumhurbaşkanımıza yola devam etmesini söyledi. Yüzyılın felaketinde sözümüzü tutarak İstanbul halkının karşısında duruyoruz. Verdiğimiz sözleri zamanında tuttuk. Bu bilgi ve tecrübeyle İstanbul’a geliyoruz.


“İstanbul’un 39 mahallesinde binlerce konutun dönüşümü bakanlığımız döneminde başladı.”

Bakanlığım döneminde 81 ilin her köşesine eser ve hizmet götürdük. 81 ilden biri olarak konuşuyorum. 81 ilde pistlerimiz var. Bakanlığımız döneminde İstanbul’un 39 ilçesinde binlerce konutun dönüşümüne başlandı. Türkiye’de 2 milyondan fazla evi dönüştürdük. İstanbul’da 650 bin kişinin konutunu dönüştürmemiz gerekiyor. İstanbul depremi meselesini milli güvenlik meselesi olarak değerlendiriyoruz. Milletimiz bizi tanıyor, yarı zamanlı belediye olarak çalışmıyoruz.


“Milletimizin desteğiyle 650 bin evi dönüştüreceğiz”

Bu seçimler bizim kader tercihimizi temsil ediyor: 31 Mart, Türkiye yüzyılında İstanbul için bir kader seçimi olacaktır. İstanbul’un deprem riskinin ortadan kaldırılacağını belirleyeceğimiz bir seçim. Yerel seçim hizmet seçimidir. Milletimizin desteğiyle 650 bin evi dönüştüreceğiz. İstanbul’un kaynaklarını doğru kullanırsanız her yere yeter. 1 Nisan sabahı sahada olacağız. İstanbul için yapacak çok işimiz var, şehre eserler kazandıracağız.


“Mevcut İBB yönetiminin İstanbul gibi sorunları yok”

İstanbul bu haldeyken İstanbul cumhurbaşkanı tatil yapamaz. İstanbul’la ve onun sorunlarıyla yüzleşmemiz gerekiyor. Ailemiz 16 milyon İstanbullu oldu. Mevcut belediye başkanı toplam 8 kilometre metro yaptı. İstanbul’daki sorunlardan bahsettiğini görüyor musun? CHP Kongresi’nde nasıl eşbaşkan olurum, Kemal Kılıçdaroğlu’nu nasıl bıçaklarım, delegelerle birlikte başkanlığı nasıl devralırım? Bunu büyüklerimiz dediğimiz kişiler söylüyor. Proje benimle konuşamaz. Sen büyükşehir belediye başkanı olacaksın. Metroları su basacak, yürüyen merdivenler çalışmayacak; bu belediye başkanı olamaz. Mevcut İBB yönetiminin İstanbul gibi sorunları yok.


“Yeni demiryolları ve otoyollarla şehre yeni bir hayat kazandıralım”

Toplu taşıma ağımızı artırmamız lazım. Biz diyoruz ki, o zahmete değil, teslim eden İstanbul olsun. Yeni raylı sistemler ve otoyollarla şehre yeni bir soluk getireceğiz. İstanbulluların 288 saati trafikte kayboluyor. %47 yoğunlukla verdik. Mevcut trafik yoğunluğu %64 olup trafiğin yoğun olduğu saatlerde bu oran 90’a çıkmaktadır. 8 kilometre metro yaptılar. İBB yönetimi yaptığımız işi sanki kendisi yapmış gibi sunuyor. Parasını ödediğimiz yerleri “inşa ettiğimizi” söylüyorlar. İBB yönetiminin sıfırdan yaptığı bir metro hattı yok. 5 yıl içinde yeni projelerle kentteki ulaşım ağını güçlendireceğiz.


“İSPARK ücretlerinde yüzde 25 indirim yapacağız”

Karayolu tünelleri ve raylı sistemlerle trafiğin sorumluluğunu üstleneceğiz. Raylı sistemi 650 kilometreye çıkaracağız. İstanbul trafiği yüzde 25 azalacak. İstanbul lojistiğini şehre hiçbir yük getirmeden şehir dışına çıkaracağız. Elektrikli motosikleti de yaygınlaştıracağız. Kullanacağımız yollarda 619 bin motosikletlimiz güvenle seyahat edebilecek. Motosiklet ve bisikletin teşvik edilmesini istiyoruz. Şehirde düzen olacak. 39 ilçemizde 250.000 araçlık park alanı hedefimiz var. Göreve geldiğimizde İSPARK fiyatlarında %25 indirim uygulayacağız. Göreve geldiğimizde otoparkın ilk yarım saati ücretsiz olacak.

İstanbul bir dünya başkentidir. Bizim zamanımızda İstanbul’da yaşamak bir ayrıcalık olacak. Planlarımız hazır, göreve geldiğimizde sorunlar hızla çözülecek.


“İstanbul’un taksi sorununu 6 ayda çözeceğiz”

Merkezi taksi sistemi olacak. Vatandaşlar hizmet almak istediklerinde bu sisteme girip taksi çağıracaklar. Maksimum 6 ay içerisinde İstanbul’daki taksi sorununu tamamen ortadan kaldıracağız. Yeni plakalar için ihaleye çıkıp taksi sorununu tamamen çözeceğiz.

Deniz taşımacılığını iki katına çıkaracağız. Günümüzde deniz taşımacılığı afetlerde dahi ihtiyaç duyduğumuz bir altyapıdır. Şehre huzur ve güven gelecektir. Scooterlar için park alanları oluşturacağız.

Ayrıntılar yakında…

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu