Güncel Haberler

Şifa Hastanesi’nde mahsur kalanlar 8 gündür aç ve susuz

Gazze Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref El Kudra, yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi: “İsrail’in kuşatma altındaki Şifa hastanesinde 7 binden fazla insanımız var. İzin verilen yiyecek miktarı ise sadece 400 kişiye yetiyor. Hastalar Hastanede açlık ve acı çekiyor ve yerinden edilmiş olanlar “bir parça ekmek bile bulamıyor.” Dedi:

Binlerce kişinin kaldığı hastaneye 8 gün boyunca sayısız miktarda yiyecek ve su girdiğini belirten Kudra, “Bu dönemde 4’ü prematüre bebek olmak üzere 51 hasta hayatını kaybetti.” bilgisini paylaştı.

Şifa Hastanesi’nin iletişim kaybı nedeniyle dünyadan tamamen izole olduğuna dikkat çeken Kudra, hastanede biriken çöplerin mahsur kalanlar için yeni bir tehdit oluşturduğunu kaydetti.

Kudra, şöyle konuştu: “İşgal güçleri Şifa Hastanesi’nin altyapısını, su kuyularını ve oksijen ağını tahrip etti. Hastanede 1.500 sağlık personeli, yüzlerce hasta ve 7 binden fazla yerinden edilmiş insan ölüm tehlikesiyle karşı karşıya.” değerlendirmesini yaptı.


İsrail’in Gazze işgalinde son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’in “Filistinlilere ve Mescid-i Haram başta olmak üzere kutsal değerlerine yönelik devam eden ihlallerine yanıt verdiği” gerekçesiyle küresel bir saldırı başlatırken El Kassam”. Aksa”nın ardından İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne ağır hava saldırıları düzenledi.

İsrail’de 7 Ekim’de düzenlenen saldırılarda 310’dan fazlası asker olmak üzere 1.200 İsraillinin öldüğü, 5.132 kişinin de yaralandığı açıklandı.

İsrail ordusunun verilerine göre 7 Ekim’den bu yana 51’i Gazze’de, 6’sı Lübnan sınırında yaşanan çatışmalarda olmak üzere 372 İsrail askeri öldürüldü.

İsrail’e göre Kassam Tugayları’nın elinde 239 İsrailli esir bulunuyor.

Gazze hükümetine göre, İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ndeki saldırılarında 5 bini çocuk, 3 bin 300’ü kadın olmak üzere 12 binden fazla kişi hayatını kaybetti.

İşgal altındaki Batı Şeria ve Kudüs’te İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 7 Ekim’den bu yana 212 Filistinli hayatını kaybetti.

İsrail ordusu, onbinlerce yaralı ve sivilin sığındığı Gazze’deki onlarca hastanenin kampüslerini veya ana binalarını tahliyeye zorlamak için vurdu. İşgal sırasında bazı hastanelere baskın düzenlediler. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana sınırda çıkan çatışmalarda 76 Hizbullah üyesi ve 6 İsrail askeri hayatını kaybetti.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Antalya Haber Sunucu